Co robić, aby ustrzec się się choroby Alzheimer'a?

Z kraju i ze świata

Najważniejsze to starać się jak najdłużej utrzymać sprawność i aktywność intelektualną, rozwijać zainteresowania. Istotne jest także aby dużo przebywać na świeżym powietrzu, aktywnie spędzać czas wolny. Spacery, jazda na rowerze czy modny ostatnio Nordic-walking to powszechnie znane sposoby na zachowanie sylwetki oraz zdrowia także umysłowego. Ważna jest także zdrowa dieta. Świerze warzywa, owoce, wystrzeganie się "fast foodów" to dobre praktyki   w profilaktyce choroby Alzheimera. Ostatnie doniesienia naukowców mówią, że pomocna może być oliwa, przeczytać można o tym w innym naszym artykule  "Oliwa w walce z chorobą".

 Szanse zachorowania na chorobę Alzheimera zmniejszają czynności intelektualne takie jak rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, rebusów, zagadek logicznych, gra w szafy czy niektóre gry karciane. zaskakujące jest też to, że umiarkowane spożycie alkoholu jest także często wspominane jaki pomocny środek w walce z tą chorobą.

Ponadto amerykańscy naukowcy na łamach pisma „Journal of Alzheimer’s Disease” opublikowali swoje odkrycia dotyczące choroby Alzheimera. Stwierdzili oni, iż długotrwałe działanie fal elektromagnetycznych emitowanych przez telefony komórkowe może wzmacniać pamięć, a nawet hamować rozwój choroby Alzheimera. W mózgu wszystkich chorych na Alzheimera dochodzi do nieprawidłowego odkładania białka o nazwie amyloid beta, co powoduje powstawanie jego złogów w postaci tzw. blaszek starczych i uszkodzenia neuronów. Naukowcy wykazali, że poddanie starych myszy chorych na Alzheimera działaniu fal elektromagnetycznych pochodzących z telefonów komórkowych powoduje rozkład szkodliwych dla mózgu blaszek starczych, jak również chroni młodsze myszy przed powstawaniem złogów amyloidowych. Trudno powiedzieć czy naukowcy z USA mają racje, pewne jest, iż zanim dowiemy się czegoś pewnego ich odkrycie zostanie dokładnie przebadane i testowane przez zespoły innych naukowców, obecnie naukowcy testują działanie różnych częstotliwości i nasilenia fal.

Znane jest również stwierdzenie, iż przyprawy stosowane w Indiach, zwłaszcza kurkuma i kolendra, obniżają poziom cholesterolu we krwi i mogą zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera.

Informacje w powyższym artykule są napisane przez dziennikarza, a nie przez lekarza, zatem nie mogą zastąpić wizyty u lekarza, mogą zawierać informacje błędne czy nie do końca sprawdzone. 

 Co z lekami?

Wraz ze wzrostem liczby zachorowań w ostatnich kilkunastu latach coraz więcej uwagi poświęca się na wyprodukowanie skutecznego leku na chorobę Alzheimer'a. Już pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku dostępne były w Polsce leki spowalniające postęp choroby (Aricept, Exelon). Jednakże naukowcy na całym świecie próbują wynaleźć środek, który nie tylko leczyłby objawy, ale także przyczyny choroby. Spory sukces w tej dziedzinie odnieśli polscy naukowcy z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Według profesora Antoniego Polanowskiego odpowiednio wcześnie podana kolastrynina potrafi powstrzymać, a nawet cofnąć objawy choroby. Niestety badania były finansowane przez Amerykanów i dlatego środek trafi najpierw na tamtejszy rynek.

 Jednym z ostatnich sukcesów w walce z chorobą Alzheimer'a jest opracowanie przez naukowców z Washington University School of Medicine testu pozwalającego sprawdzić skuteczność leku o nazwie LY 450139 będącego w fazie badań klinicznych. Dotychczas monitorowanie efektów stosowania leków było czasochłonne i kosztowne. Dzięki nowej metodzie SILK pierwsze wyniki otrzymuje się już po 36 godzinach. Wyniki badań wykazały, że w najwyższej zastosowanej dawce nowy potencjalny lek powoduje aż 84 procentowy spadek produkcji amyloidu beta. To wielki krok na przód w leczeniu choroby Alzheimer'a.

Skorzystano z artykułów umieszczonych na stronach www.destro.pl oraz www.superja.pl